UWAGA: Książka ma drobne uszkodzenia w postaci wgniecionych narożników lub zadrapań na bokach okładki. Wewnątrz jej stan oceniamy na bardzo dobry - wszystko jest w jak najlepszym porządku...
"Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. Opracowanie omawia poszczególne jednostki geologiczne, na których obszarze położone są przedstawiane stanowiska.
W tomie I zaprezentowano osiem geostanowisk położonych na obszarach masywu łużyckiego, niecki żytawskiej oraz metamorfiku izerskiego. Wśród geostanowisk znalazły się obszary dawnej i współczesnej eksploatacji kopalin, zapory wodne oraz różnego rodzaju obiekty geologiczne i formy morfologiczne. W przewodniku w sposób ciekawy i kompetentny zaprezentowano historię i budowę geologiczną Sudetów oraz omawianych obszarów wraz z doskonałymi opisami poszczególnych geostanowisk.
Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno do profesjonalistów - geologów i geografów, jak i do studentów oraz pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi. Bogaty materiał ilustracyjny, obejmujący mapy, profile i przekroje geologiczne, szkice topograficzne i sytuacyjne, a przede wszystkim doskonałej jakości zdjęcia, stanowi o wyjątkowości tej pracy, którą można traktować jako przewodnik turystyczny, ale także jako album i informator o miejscach występowania kolekcjonerskich odmian minerałów, skał i skamieniałości. Do pracy dołączono obszerny glosariusz, który w przystępny sposób tłumaczy używane w publikacji terminy, załączniki zawierające legendę do map geologicznych oraz indeks map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej. Całość uzupełnia bibliografia i indeks haseł rzeczowych, geograficznych oraz osobowych bardzo ułatwiający korzystanie z publikacji.
Spis treści:
1. Geostrada Sudecka
2. Historia geologiczna Sudetów
3. Magmatyzm wczesnopaleolozoiczny
4. Magmatyzm późnopaleolozoiczny
5. Wulkanizm kenozoiczny
6. Masyw Łużycki i Niecka Żytawska
Kopalnia Węgla Brunatnego "Turów" w Bogatyni
7. Metamorfik Izerski
Stożek Perkuna na wzgórzu Ciasnota koło Grabiszyc
Zapora na Kwisie w Leśnej
Zapora na Kwisie w Złotnikach Lubańskich
Kopalnia cyny "Święty Jan" koło Krobicy
Skałki gnejsowe na brzegu Jeziora Modrego
Tama na Bobrze w Pilchowicach
Wodospad w Dzikim Wąwozie w Pokrzywniku
[red] Tomasz Bartuś, Wojciech Mastej, Marek Łodziński, Jan Barmuta: "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny". Wydawnictwo AGH, Kraków 2019. Okładka twarda, format 16 x 24 cm, stron 406, kolorowe ilustracje
Czy trzeba kupić trzy części, czy każda odnosi się tylko do określonego obszaru?
Każdą z części można kupić oddzielnie