W 2014 roku Śląsk i Górne Łużyce prezentują swe „szlacheckie” oblicze. Po raz pierwszy muzea w Polsce i Niemczech przygotowały całościową ekspozycję wokół ważnego tematu wspólnej historii po obu stronach Nysy. Na wystawach można obejrzeć dzieła sztuki z siedmiu stuleci: klejnoty i cenne sprzęty kościelne, księgi i rękopisy, broń i wyposażenie szlacheckich dworów. Powstaje barwny obraz życia szlachty, jej działalności gospodarczej, służby na książęcych dworach i wojen, polowań i świąt, zamków i pałaców. Osobny temat stanowią trudności związane z tożsamością i egzystencją szlachty, jakie pojawiły się wraz z rozwojem mieszczańskiego społeczeństwa u schyłku XVIII wieku i w obliczu katastrof XX wieku. Narracja sięga aż do dzisiejszych czasów.
Niniejszy tom katalogu obejmuje wystawy w Görlitz i we Wrocławiu: ekspozycję „Trwanie pośród przemian”, opowiadającą o dziejach szlachty Śląska i Górnych Łużyc od 1740 roku, prezentowaną w Muzeum Kultury i Historii w Görlitz, z rozdziałem o wcześniejszym okresie górnołużyckich dziejów, zatytułowanym „Rycerze, junkrzy, szlachetnie urodzeni” w pomieszczeniach Muzeum Śląskiego, oraz wystawę „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej”, poświęconą działalności hrabiny Friederike v. Reden, w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spis treści:
Trwanie pośród przemian. Szlachta Śląska i Górnych Łużyc od XVIII wieku
Ślaska szlachta od 1740 roku do dzisiaj. Turniej rycerski w roku 1800
Szlachta górnołużycka od XVII wieku
Pałace i dwory na Śląsku. Wyzwanie dla ochrony zabytków
Pałace i dwory Górnych Łużyc od XVIII do XX wieku
Rodzina v. Richthofen między historią, pielęgnowaniem tradycji i teraźniejszością. Relacja z doświadczeń
Rycerze, junkrzy, wysoko urodzeni. Szlachta Górnych Łużyc w średniowieczu i wczesnej nowożytności
Katalog
Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike v. Reden
Friederike v. Reden - między tradycją a nowoczesnością. Dama na przełomie wieków XVIII i XIX
Katalog
"Szlachta na Śląsku i Górnych Łużycach. Średniowiecze, nowożytność, współczesność". Markus Bauer, Jan Harasimowicz, Andrzej Niedzielenko, Jasper v. Richthofen, 2014. Okładka miękka, format 21 x 28 cm, stron 338, liczne kolorowe i czarno-białe ilustracje, wydawnictwo dwujęzyczne - polsko-niemieckie