Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:28.50

     W książce "Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich" znani badacze tajemnic Dolnego Śląska, Szymon Wrzesiński i Krzysztof Urban opisują tajemnicze obiekty z okresu II wojny światowej wybudowane lub zaadaptowane z naturalnych jaskiń do różnych celów przez więźniów z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

     Niektóre nie zostały ukończone, lecz mimo to stały się tematem lokalnych legend. Opisywane budowle przypuszczalnie były schronami przeciwlotniczymi, magazynami tajnych zakładów zbrojeniowych lub tajnymi fabrykami. W niektórych obiektach Niemcy pod koniec II wojny światowej przypuszczalnie ukryli tajne depozyty, np. dzieła sztuki.

     Autorzy przeprowadzili kwerendę źródłową w archiwach, a przedstawione dokumenty uzupełnili wynikami dociekań wielu eksploratorów i regionalistów, którzy opisywali tajemnicze miejsca - zwłaszcza że niejednokrotnie bazowali oni na oryginalnych, niemieckich planach i dokumentach, rozmawiali z byłymi więźniami niemieckich obozów bądź dokonali szczegółowej analizy zachowanych podziemnych obiektów. Przytoczyli też raporty inspektorów Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych z Wrocławia, prowadzącego działalność przez kilka lat po zakończeniu wojny.

     Cennym uzupełnieniem tekstów jest 168 unikatowych, w większości niepublikowanych zdjęć i planów. Jednym z nieznanych epizodów historycznych, jakie odkryli autorzy, jest przyjazd Adolfa Hitlera w październiku 1938 roku do powiatu lubańskiego i lwóweckiego...

 


Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban: "Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich. Tajne fabryki, schrony, skrytki depozytowe". Agencja Wydawnicza CB, wydanie I, Warszawa 2015. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 208, czarno-białe ilustracje.

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com