Główny Szlak Sudecki

Książki, przewodniki » Przewodniki sudeckie|Książki, przewodniki » Przewodniki inne

Cena:31.50
 
Ocena:4.17, Głosy:6

     Główny Szlak Sudecki wręcz oszałamia niezwykłym bogactwem atrakcji i - chyba jak żaden inny w naszym kraju - charakteryzuje się niebywałą różnorodnością. Wędrując nim możemy podziwiać „alpejskie” krajobrazy w Karkonoszach, skalne miasteczka Gór Stołowych, podziemne trasy Gór Sowich i Złotych, urokliwe miasteczka, zaciszne doliny i niezliczoną ilość zabytków. Wydając niniejszy przewodnik chcieliśmy ułatwić przygotowania niezbędnych materiałów przed wyruszeniem na trasę. Dotyczy to przede wszystkim zgromadzenia zestawu map w skali 1:50 000, z dokładnym przebiegiem szlaku, które mają być największym atutem.

     Ponadto przewodnik zawiera opisy przebiegu szlaku, miejscowości, atrakcji, ciekawostek i legend oraz precyzyjne sporządzone profile tras z informacją o czasach przejść, dystansem i lokalizacją wyróżniających się miejsc i obiektów. Prezentację uzupełnia bogata galeria zdjęć zabytków, panoram i ciekawych miejsc. Już na końcu czytelnik znajdzie podstawowe informacje na temat odznaki GSS: mapę i wykaz punktowy za poszczególne etapy oraz regulamin zdobywania odznaki, ustanowionej i przyznawanej przez PTTK.

     W przewodniku przedstawiliśmy trasę z zachodu na wschód, od Świeradowa-Zdroju do Prudnika, bo jak wynika z obserwacji jest to najczęściej wybierany kierunek marszu. Jednak na mapach prezentujemy także kilometraż w przeciwną stronę. Cała trasa została podzielona na 23 odcinki a podział ten wynika tylko z określonych możliwości prezentacji poszczególnych fragmentów szlaku na przyjętym arkuszu map i nie należy go traktować jako propozycji rozłożenia jej na etapy.


Waldemar Brygier: "Główny Szlak Sudecki". Wydawnictwo Compass, Kraków 2015, wydanie 1. Okładka miękka, na spirali, format 14 x 20 cm, stron 94. Mapy w skali 1:50 000, liczne kolorowe mapy i ilustracje, informacje praktyczne

 

Cechy
Okładkamiękka
Data wydania2015
Stannowa
Skala1:50 000

 

Komentarze

 • Tomek
  2015-02-22 12:24
   

  Przewodnik jest świetny właśnie takiego szukałem!

 • Waldemar Kubiak
  2015-02-13 10:50
   

  Kupiłem i ja.
  GSS w pigułce, bo chyba tak należy określić tę pozycję wydawniczą zawiera wszystkie informacje jakich się spodziewałem. Jasne, proste, zwarte teksty dotyczące miejscowości i atrakcji turystycznych zachęcają do poszerzenia wiadomości z bardziej rozbudowanej literatury. Opisy tras zrozumiałe i całkowicie wystarczające. Świetnie przygotowane mapy i część dotycząca punktacji (ludziska ciągle się bawią w odznaki, pieczątki i turystyczne pamiętniki), chociaż skali mapy musiałem szukać na końcu książki;(
  Nie ma informacji tzw. praktycznych (restauracje, noclegi, parkingi, dojazdy), ale dzisiaj wszystko się szybko zmienia a internet prawie każdy nosi w kieszeni;)
  Niestety, zdecydowana większość zdjęć nie powinna się znaleźć w tym przewodniku. Tak ładnie opracowana pozycja zasługuje na lepsze fotografie (prosta architektura, poprawne naświetlenie, dobry kadr...)
  Pozdrawiam

 • Mikołaj Wilski
  2015-02-12 23:08
   

  Rewelacja!

 • mosiek sudecki
  2015-02-11 16:23
   

  Przewodnik Garbaczewskiego tchnął już taką myszką, że właściwie nie dało się z nim chodzić, musiało się ukazać coś nowego. I dobrze, książka prezentuje się bardzo dobrze, świetnym pomysłem było wydanie jej na spirali, dzięki czemu poręczny format wykorzysta się w trasie w pełni!

 • Marek Walicki
  2015-02-10 23:27
   

  Panie Waldku, przewodnik świetny, właśnie odebrałem z paczkomatu i nie mogąc się doczekać, otwarłem zaraz po wyjęciu ze skrzynki. Przeszedłem szlak w niedużej części, ale już chce mi się iść na kolejne odcinki :-)

 • Waldek Brygier
  2015-02-10 22:46

  Kilka odpowiedzi na szybko:
  - Przewodnik, podobnie jak GSS przeznaczony jest dla każdego, zarówno dla wędrowca, jak i weekendowego turysty, wczasowicza, a nawet dla kolekcjonera (tego sformułowania nie rozumiem, ale może chodzi o kolekcjonerów przejść szlaków?)
  - Jakiego typu to wydawnictwo? Nie bez kozery na okładce umieściliśmy słowa "przewodnik turystyczny". Wydawało nam się to wystarczające, by zrozumieć, o jaki typ wydawnictwa chodzi...
  - Jakość obrazków. Postaram się zamieścić skany lepszej jakości, by można było zobaczyć szczegóły.
  - W przewodniku nie ma współrzędnych GPS poszczególnych obiektów, przebieg szlaku na mapach jest zaznaczony na tyle dokładnie, że moim zdaniem, nie będzie problemu ze znalezieniem drogi w terenie.
  - Odnośnie uwag ze słowem "można": wszystko można, ale od tego jest autor, by narzucił w jakimś stopniu swoją koncepcję dzieła...

 • Wallon
  2015-02-10 22:30
   

  Moja ocena to "1"; ta jedna gwiazdka za możliwość kontaktu z Autorem przewodnika i jego odpowiedzi. Ocena dot. nie przewodnika, a samej formy oferty.

  Czego zabrakło w prezentacji? O przewodniku nie wiadomo:
  > dla jakiego odbiorcy jest przeznaczony - wędrowiec, weekendowy turysta, wczasowicz,
  kolekcjoner, itp. oraz...
  > jakiego typu to wydawnictwo - przewodnik stricte, monografia, opis-pamiątka
  > czy zawiera informacje praktyczne - dot. noclegów (to już wiadome - tylko schroniska na
  trasie), komunikacji (dworce/przystanki kolejowe/autobusowe), obiektów gastronomicznych i sklepów spożywczych, itp. (czy choćby zestawienie typu TAK/NIE obiektów w odległości do 0,5 km od szlaku lub w miejscowościach przy szlaku, jak w przewodniku Garbaczewskiego - Główny Szlak Sudecki)
  > jak dokładne są mapy - ta umieszczona w ofercie, jak i inne załączniki, jest "porażającej" rozdzielczości i niewiele się da z niej odczytać
  > czy przewodnik podaje współrzędne GPS obiektów krajoznawczych, ew. czy mapy umożliwiają ich ustalenie; z opisów wędrówek po szlaku w Internecie wynika, że czasami w terenie, "w zapuszczonych" miejscach, są problemy nawet z ustaleniem przebiegu samego szlaku
  > czy są namiary na strony w Internecie dot. samego Szlaku Sudeckiego oraz nawigacji GPS
  > czy zawiera jakieś "smaczki", np. opisy skałek na trasie z informacjami geologicznymi (jak to uczynił T. Steć w "Sudetach Zachodnich").

  A rozwiązanie wydaje się oczywiste - udostępnienie PDF'a zawierającego: wstęp do przewodnika, opis jednego z etapów wraz z mapką (np. 5 czy 16), legendę do map, indeks obiektów krajoznawczych (opisanych), zestawienie tematów informacji praktycznych.

  I jeszcze uwaga-przemyślenie...
  NOCLEGI można powiązać nie z odcinkami dziennymi, a z atrakcjami turystycznymi, do których i tak trzeba zejść ze szlaku. Choć z drugiej strony, ludzie opisujący w Internecie swoje wędrówki po szlaku najczęściej śpią w przypadkowych miejscach, kupują prowiant i jedzą jak się uda, a już w ogóle nie trzymają się harmonogramów czasowych, a ilość przebytych kilometrów jest najczęściej przypadkowa (deszcz, błoto, zbłądzenia, nieplanowane postoje z "przeżywaniem" przyrody, problemy zdrowotne).
  A może wystarczyłyby dobre mapki, opisy atrakcji turystycznych, bez "statyki" kilometrów, czasu i informacji praktycznych?!

  Okładka przewodnika bardzo sympatyczna. A jakie są jego rozmiary? Czy kieszonkowe?

  Główny Szlak Sudecki (strony www, tak na szybko):
  >mapa przebiegu: http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=10&lat=50.33276&lon=17.20676& amp;hill=0#routes
  >download plik GPX: http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/routebrowser/951694/gpx

 • Waldek Brygier
  2015-02-10 11:57

  Tutaj nie jestem w stanie odpowiedzieć. Nie znam przewodnika "Szlakiem Sudeckim", poza stronami, które udostępnia Muza SA na swojej stronie internetowej. Ich lektura skutecznie zniechęciła mnie do kupna. I proszę nie traktować tego, jako głos osoby, która napisała przewodnik po tym samym szlaku turystycznym i teraz pisze źle o "konkurencji" - tam naprawdę jest sporo błędów, np. autor ptolemeuszowskie "Rudawy" utożsamia z... Rudawami Janowickimi!

 • Paweł K
  2015-02-10 11:41

  Witam,
  ja mam takie pytanie. Na ile ten nowy przewodnik rózni się od pozycji "Szlakiem Sudeckim" Roberta Szewczyka ?? Innymi słowy co ekstra można w nim znaleźć i czy warto go kupić jako uzupełnienie tamtej pozycji ?

 • Waldek Brygier
  2015-02-08 18:27

  Tak, zmiana została uwzględniona w przewodniku. Na mapie szlak poprowadzony jest już przez Karpatkę (na południe od szczytu)...

 • Andrzej Olszewski
  2015-02-08 18:21

  Czy w przewodniku uwzględniono już zmianę szlaku na Karpatce w Karpaczu, która została wprowadzona w terenie w listopadzie 2014?

 • Waldek Brygier
  2015-01-31 16:41

  Trudno dzielić tak długi szlak na odcinki dzienne, które zawsze zależne są od np. kondycji wędrującego, pogody, zmęczenia, czy wielu innych rzeczy... Stąd też nie ma propozycji noclegów, poza właściwie schroniskami PTTK, które są opisane w ramkach

 • PIOTR N.
  2015-01-31 15:35

  Czy w przewodniku jest podział na jakieś typowe trasy dzienne, z propozycjami noclegów po każdym dniu ?

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com