Atlas Gór Polski

Antykwariat » Beskidy

Cena:112.00

Atlas w całości poświęcony jest wszystkim 29 pasmom górskim w Polsce. Tak szeroko opracowanego tematu żadna z do tej pory opublikowanych książek czy atlasów nie posiadała. Od Gór Izerskich po Góry Opawskie w Sudetach, od Beskidu Śląskiego po Bieszczady w Karpatach oraz Góry Świętokrzyskie – to wszystko proponuje Atlas Gór Polski.

Każdy rozdział tego nietypowego wydawnictwa ułatwi turyście i nie tylko poznanie każdego z pasm. Czytelnik otrzyma krótką informację o charakterze gór, o ich położeniu i topografii. Dla bardziej ciekawych znajdą się również wiadomości o budowie geologicznej, warunkach klimatycznych oraz faunie i florze występującej na omawianym obszarze.

Ciekawi życia w czasach przeszłych odnajdą na stronach atlasu zarys dziejów każdego z opisywanych obszarów górskich. Nie zabraknie też najbardziej praktycznych informacji turystycznych. Każdy turysta będzie mógł dowiedzieć się kiedy najlepiej wybrać się na wędrówki, co warto zobaczyć podczas pobytu w górach. Jednak najważniejszym elementem tej pozycji są mapy pasm górskich oraz plany miast, które najczęściej odwiedzają turyści podczas górskich wędrówek. 

Słowem wstępnym opatrzył pierwszy zdobywca Mount Everest zimą, himalaista Leszek Cichy
Leszek Cichy - Himalaista, pierwszy zdobywca Mount Everest zimą. Wspina się od 1969 roku, dużo w sezonach zimowych w Tatrach i Alpach. W Karakorum stanął w 1974 roku na szczycie dziewiczego Shispare (7619 m n.p.m.), na ośmiotysięcznik Gasherbrum II wszedł nową drogą w roku następnym, podobnie jak w Himalajach Yalung Kang – zachodni wierzchołek Kangczendzongi (8505 m n.p.m.). Mierzył się też z innymi ośmiotysięcznikami: Makalu, czterokrotnie z K2 (z tego raz zimą). Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Zrobił to w ambitnym stylu: na Aconcagua (6960 m n.p.m.) w Ameryce Południowej poprowadził nową, trudną drogę południową ścianą, na Mount McKinley (6193 m n.p.m.) dokonał pierwszego polskiego przejścia najdłuższej i najpiękniejszej drogi Cassina na południowej ścianie. Na Evereście stanął w zimie, 17 lutego 1980 roku, razem z Krzysztofem Wielickim, podczas pamiętnej wyprawy.

--------------------------
Praca zbiorowa: ''Atlas Gór Polski''. Wydawnictwo ExpressMap, Warszawa, wydanie IV, wrzesień 2012. Okładka twarda, wydanie albumowe, format 22,5 x 33 cm, stron 480, liczne kolorowe ilustracje, mapy poszczególnych pasm górskich

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com