Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:54.60

Książka zaprasza wszystkich miłośników gór i komunikacji do wędrówki szlakiem urządzeń, które ułatwiają górską turystykę i uprawianie sportów zimowych milionom ludzi. Publikacja prezentuje przemianę urządzeń służących pierwotnie do przewozu towarów w nieodłączny element górskiego krajobrazu. 

Autor opowiada m.in., jak powstawały koleje o kilkudziesięcioletniej już tradycji: na Kasprowy Wierch, Gubałówkę w Zakopanem czy Górę Parkową w Krynicy. Opisuje także nowoczesne konstrukcje, jak np. te na Jaworzynę Krynicką czy w Świeradowie Zdroju, oraz wiele kolei krzesełkowych. Osobny rozdział poświęcony jest kolejom linowym na terenie Czech i Słowacji, tak chętnie odwiedzanych przez Polaków zarówno latem, jak i zimą. Miłośnikom techniki szczególnie warto polecić rozdziały dotyczące budowy i zasad działania kolei linowych oraz wyciągów narciarskich, a także funkcjonowania urządzeń wykorzystywanych w stacjach narciarskich.

Ostatnią część książki stanowi spis wraz z fotografiami wszystkich kolei linowych (łącznie z krzesełkowymi) działających na terenie naszego kraju, zawierający ich szczegółowe dane techniczne. 

---------------------------
Marek Baran: ''Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce''. Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2010. Okładka twarda, format 21 x 30 cm, stron 156, liczne ilustracje

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com