Szanowni Państwo!

Sudecka Księgarnia Wysyłkowa w okresie od 8 do 24 sierpnia 2018 r. działała będzie w ograniczonym zakresie. Zamówienia złożone w tym czasie będziemy rejestrować i w miarę mozliwości potwierdzać na bieżąco, ale realizować dopiero po 25 sierpnia 2018 r. Bieżące wysyłki realizujemy do wtorku, 7 sierpnia 2018 r.

Trzy relacje z podróży po Śląsku w XVIII i XIX wieku

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:40.00

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja ''Zamek Chudów'' mają zaszczyt zaprezentować kolejny tom, serii ''Pamiętniki Śląskie''. W poprzedniej części opublikowaliśmy relację kupca wrocławskiego Piotra Rindfleischa z pielgrzymki do Ziemi Świętej odbytej w 1496 roku, w tej natomiast pragniemy przedstawić wizerunek osiemnastowiecznego Śląska z perspektywy zagranicznych podróżników. 

Wybór nasz padł na trzy relacje. Pierwsza z nich to ''Podróż przez Górny Śląsk'' Jacquesa Bernardina de Saint-Pierre, pozostałe to anonimowe: ''Opowiadania albo podróże jednego Kosmopolity'' oraz ''Podróż dla przyjemności przez Górny Śląsk''. 

Te barwne i niemal zupełnie zapomniane opisy są dziś źródłami historii, a zarazem dokumentami wrażeń i refleksji ich autorów. Publikowane w niniejszej książce, odsłaniają wielobarwny obraz Śląska przełomu XVIII i XIX wieku, przenosząc czytelnika w krainę epoki oświecenia, będącą miejscem starcia sił postępu i feudalnego ..starego reżimu'', naturalnej filozofii i starych dogmatów, krainę rozwoju przemysłu i nowych idei. Czytając je odczuć można śląski klimat ''nowej epoki schyłku starego świata'', a zarazem poznać codzienne zajęcia i troski żyjących tam wówczas ludzi.

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com