Dostawa - tylko InPost

Od 17 marca 2020 roku (do odwołania), zamówione u nas wydawnictwa będziemy wysyłali tylko poprzez paczkomaty InPost, które dają możliwość bezkontaktowego sposobu wysyłania i dostarczania przesyłek

Księgarnia - braki

Zwracamy Państwa uwagę, że w obecnym okresie może się zdarzyć, że w magazynie nie będziemy mieć potrzebnej ilości wydawnictw. Do odwołania nie będziemy ich uzupełniać. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia

NaszeSudety zapraszają

Cieszymy się, że trafiliście Państwo na stronę Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. Chcielibyśmy zachęcić również do częstych odwiedzin naszej głównej witryny, jaką jest serwis NaszeSudety.pl

Encyclopedia Corcontica (wersja angielska)

Antykwariat|Antykwariat » Wydawnictwa sudeckie|Książki, przewodniki » Przewodniki sudeckie

Cena:21.60

     Przyrodnicza, historyczna i kulturowa tożsamość Karkonoszy jest na tyle bogata, że właściwie nie da się jej przedstawić w jednej opisowej publikacji. Wprawdzie współczesny czytelnik - zarówno gość jak i stały mieszkaniec Karkonoszy - znajdzie na półkach księgarń czy punktów informacji turystycznej spory wybór popularnonaukowych publikacji, to jednak brakuje niestety syntetycznego opracowania, które przyniosłoby przegląd i zwięzły opis tego, co dla Karkonoszy jest najbardziej charakterystyczne, najciekawsze, w co Karkonosze obfitują i co mogą odsłonić przed swoimi gośćmi. Są oczywiście różne przewodniki turystyczne, te jednak z reguły prezentują różne ciekawostki w ramach opisu szlaków turystycznych i proponowanych wycieczek, natomiast zbiorcze zestawienie danych o całym paśmie bywa co najwyżej drobnym uzupełnieniem. 

     Encyclopedia Corcontica w zamierzeniach autorów i wydawcy ma właśnie wypełnić tę lukę informacyjną, dostarczając jak najszerszemu gronu odbiorców zebrane w całość encyklopedyczne informacje o przyrodzie, historii i kulturze całych Karkonoszy (tj. zarówno ich czeskiej jak i polskiej strony). Publikacja w ten sposób nawiązuje, dopełnia i rozszerza ofertę drobnych wydawnictw Krkonošskiego národnego parku (Krkonošská tundra, Lesní hospodářství v KRNAP, Člověk a hory, Květy Krkonoš, Fauna Krkonoš i Krkonoše skal a kamení).

Podział książki: publikacja ma cztery główne części (zob. niżej), których wewnętrzna struktura oraz zamieszczony na końcu indeks ułatwiają orientację i szybkie wyszukiwanie informacji określonego rodzaju. Hasła w rozdziałach nie są uszeregowane alfabetycznie, jak to bywa zwykle w encyklopediach, ale według określonej tematyki. Dlatego przy wyszukiwaniu konkretnych informacji najlepiej kierować się tytułami rozdziałów i posiłkować się indeksem haseł.

Część pierwsza zawiera wybór podstawowych informacji o rozwoju gór, cechach rzeźby i przestrzennym zróżnicowaniu poszczególnych form górskiego krajobrazu, o wodzie, glebach i klimacie.

Część druga przybliża przyrodę ożywioną Karkonoszy i jej pierwotną postać (tj. przed pojawieniem się człowieka).

Część trzecia opisuje historię działalności człowieka w Karkonoszach i jego wpływ na krajobraz i przyrodę gór.

Część czwarta charakteryzuje tożsamość kulturową, jej formowanie się w czasach historycznych i wpływ na nią unikatowego środowiska górskiego Karkonoszy.


--------------------------------------------------------------------------------

Spis treści:

Krajobraz Karkonoszy

- Położenie geograficzne
- Rozwój geologiczny Karkonoszy
- Bogactwa mineralne
- Rzeźba Karkonoszy
- Warunki hydrologiczne i glebowe
- Klimat Karkonoszy

Przyroda Karkonoszy

- Położenie Karkonoszy w centrum Europy
- Piętra roślinne
- Ekosystemy leśne Karkonoszy
- Ekosystemy nieleśne Karkonoszy
- Roślinność
- Fauna

Człowiek i Karkonosze

- Początki kolonizacji Karkonoszy
- Wydobycie surowców mineralnych
- Wyrąb lasów, myślistwo
- Karkonosze w XVI-XVIII wieku
- Gospodarka pasterska
- Karkonosze na dawnych mapach
- Początki turystyki
- Karkonosze na przełomie dwóch tysiącleci
- Z początków ochrony karkonoskiej przyrody
- Karkonoski Park Narodowy (KPN) i Krkonošský národní park (KRNAP)

Kulturowe dziedzictwo Karkonoszy

- Karkonosze w literaturze i fotografii
- Karkonosze w sztuce
- Zabytki kultury materialnej (w tym sakralne)
- Karkonoskie muzea
- Nauka a Karkonosze
- Karkonosz

Indeks


--------------------------------------------------------------------------------

Jan Štursa: ''Encyklopedia Corcontica. Krajobraz - przyroda - człowiek''. Wydawnictwo Krnap, Vrchlabí 2003. Okładka miękka, format 14,5 x 21 cm, stron 89, papier kredowy, liczne ilustracje kolorowe, w tym archiwalne zdjęcia i rysunki, wyjątkowo dobra jakość ilustracji. Wersja językowa: angielska.

Osoby, które kupiły ten produkt kupiły także:

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com